12 mln zł wyniesie koszt zaprojektowania i budowy mostu nad potokiem Biały Dunajec, w miejscowości Biały Dunajec, w ciągu tzw. Zakopianki. Wojewoda małopolski wydał zgodę na realizację mostu z rygorem natychmiastowej wykonalności. – Oznacza to, że jeszcze w marcu będą się mogły rozpocząć prace przy budowie mostu tymczasowego – mówi Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Biały Dunajec: nowy most w ciągu Zakopianki. Wizualizacja: GDDKiA o. Kraków
Wraz z nową przeprawą nad Białym Dunajcem skończą się kłopoty z dojazdem do Zakopanego, bo od kilku lat na obecnie funkcjonującej przeprawie obowiązuje ruch wahadłowy.
W Białym Dunajcu zaplanowano obiekt o konstrukcji łukowej, o długości 58 m i szerokości 18 m, bez podpór w nurcie potoku. Ponadto przebudowane zostaną dojazdy po obu stronach. Nowy most zostanie wybudowany w miejscu istniejącego, więc musi powstać tymczasowa przeprawa na czas rozbiórki i odbywania się prac.
Zaprojektowanie nowego mostu, uzyskanie wszystkich niezbędnych opinii, uzgodnień, pozwoleń, decyzji administracyjnych, w tym decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wraz z budową mostu to zadanie Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa, na co umowę podpisano 13 kwietnia 2016 r.
Dodajmy, że w ciągu Zakopianki powstaje m.in. tunel drogowy: obie nitki będą miały po ponad 2 km długości. Tunel to część budowy niemal 17-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Chabówka. Inwestycję podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km) oraz Naprawa-Skomielna Biała (właśnie wraz z tunelem, 3 km) i Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km).
Zobacz nasz serwis specjalny – TUNEL ZAKOPIANKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.